İşsizlik maaşı ayın kaçında veriliyor
İşsizlik maaşının ne zaman yatırılacağına yönelik analitik bilgiler içerir. 2020 işsizlik maaşı ödeme tarihlerini merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz.

İş akdinin feshedilmesi sonucunda işsiz kalan kişi için maddi ve manevi bir destek olan işsizlik maaşı verilmektedir. Elbette bu maaşın verilmesi için de bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu müddetçe işsiz kalan kişiler her ay belirli bir miktarda ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme ömür boyunca devam etmez. İşsizlik maaşı her çalışanın işsiz kalması halinde işsiz kalan kişiye güvence sağlar. 6-8 ya da 10 ay boyunca İŞKUR tarafından kişiye uygun iş bulunana kadar kişinin geçinmesini sağlayan ve işsizlik sigortası fonundan verilen bir aylıktır.4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu çerçevesinde tüm bu sürek açık bir şekilde belirtiliyor. Kişinin işsizlik maaşını alabilmek için en önemli olan kural işyerinden kendi isteği ile ayrılmamış olmasıdır. Bu ödeneği almaya hak kazanan kişiler ise ödeneğini ne zaman alabileceklerini merak etmekteler. Bu yazımızda işsizlik maaşı alacak kişilerin meraklarını gidereceğiz.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman ve Nereye Yatar?

İşsizlik ödeneği ile ilgili olan kanun gereğince şu şekilde belirlenmiştir;

  • İşsizlik ödeneği ya da maaşı her ayın beşinde aylık olarak işsiz olan kişinin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekebilecek tek kurum ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır.
  • Sigortalı işsizler, TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanları ile birlikte herhangi bir PTTBANK şubesine başvurduğu takdirde işsizlik ödeneklerini alabilirler.
  • Altı ay süreyle işlem görmeyen hesaplardaki ödenekler İşsizlik Sigortası fonuna sigortalı durumunda emanet alınmaktadır.
  • Beş yıllık dönemde başvuran sigortalı işsizlere hak etmiş oldukları işsizlik ödeneği emanet hesaptan ödenmektedir. Söz konusu süreyi aşan işsizlerin ödemeleri ise ancak mahkeme kararı sonucunda yapılabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

1 Ocak 2020 tarihinde diğer her şey gibi işsizlik maaşının miktarı da değişti. İşsizlik maaşının sınırları asgari ücretler ile belirlenmekte ve en düşüğü brüt asgari ücretin %40’ı, en yükseği ise %80’i oranında oluyor. Bu ücretten yalnızda damga vergisi kesiliyor. Damga vergisi kesilmeden önce 2020 de işsizlik maaşı en düşük 177 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 354 lira şeklinde uygulanacak.

 

 

YORUM YAP
İSMİNİZ
:
YORUMLAR
İŞSİZLİK MAAŞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
İşsizlik maaşını nereden alacağımızı veya nasıl alacağımızı merak eden çalışanlar için bilgilendirme yapma gereksinimi duyduk. işsizlik maaşını nereden ve nasıl alacağımızı birlikte inceleyelim.
2020 Yılında işsizlik maaşı ne kadar oldu? Sorusu son zamanlarda sıkça araştırılan bir konu oldu. Bizde bu merakları gidermek için 2020 işsizlik maaşını birlikte araştırmak istedik ayrıca işsizlik maaşı hesaplama ve işsizlik maaşı nasıl alınır konusunu anlattık.
İşsizlik maaşının ne zaman yatırılacağına yönelik analitik bilgiler içerir. 2020 işsizlik maaşı ödeme tarihlerini merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz.
İşsizlik maaşı şartlarını hemen hemen işten ayrılan herkes araştırmaktadır. İşsizlik maaşı almanın tabi ki bazı şartları var. Gelin Bu Şartlar Nelermiş birlikte inceleyelim.
İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusu şartları karşılayan herkesin merak ettiği bir konudur. Gelin hep birlikte işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır inceleyelim.